Saturday 15/06/19

Saturday 15/06/19 Monthly Medal

A Grade gross R Harriss 83
Nett D Salter 84/14/70
Nett Runner Up J Turner 85/13/72

B Grade Gross R Kent 84
Nett J Parker 82/18/64
Nett Runner Up L Mayne 88/20/68

B Grade Gross B McDermott 99 cd/b
Nett T Doering 98/24/74 c/b
Nett Runner Up K Duggan 99/25/74

NTP
4/13 G Males
6/15 D McKibben
8/17 B Polanowski

Super Pin D Clifford

Medal Winner J Parker 82/18/64

Thursday 13/06/2019 Stableford

1. R Harriss 33
2. B Joyce 31 c/b
3. J Turner 31
4. D Clifford 30 c/b
NTP
4/13 J Parker
6/15 L Dean

Balls to 30 J Steele D Potter

Wednesday 12/06/19 Associates Irish Stableford

Winner F Harriss 31
Runner Up A Salter 30

Irish Stableford Winner F Harriss 66

Saturday 08/06/19

A Grade Gross G Males 85
Nett R Harriss 81-12-69

B Grade Gross D Salter 85
Nett M Lynch 84-15-69

C Grade Gross B McDermott 95
Nett P Dwyer 93-22-71

Balls to 72 J Parker J Turner B Dunbabbin D Clifford

NTP
4/13 M Woods
6/15 O Bachinger
8/17 R Harriss

Super Pin O Bacdhinger

Thursday 06/06/19 Stableford

1. B Joyce 35
2. D Potter 32
3. J Parker 31
NTP
4/13 J Turner
6/15 G Phillips
8/17 O Bachinger

Balls to 30 R Kent K Dean G Phillips

Wednesday 05/06/19 Associates Stroke Monthly Medal & 4th Silver Spoon

Monthly Medal Winner H McConnon 98-28-70
Runner Up F Harriss 98-27-71
2nd Runner Up A Salter 107-33-74

Master Putter H McConnon A Salter 29
NTP H McConnon
Best 9 holes D Harwood 51-17-34 c/b

Silver Spoon H McConnon 98-28-70

Saturday 01/06/2019

Saturday 01/06/2019 Stableford
1. J Steele 36 c/b
2. D Clifford 36
3. B Joyce 35 c/b
4. D McKibben 35
5. B Dunbabbin 34
6. G Stirling 33

Balls to 32 N Sculthorpe R Harriss M Childs R Kent K Dean L Dean M Brazendale R Wagner

NTP
4/13 R Harriss
6/15 G Males
8/17 J Steele

Super Pin G Males

Thursday 30/05/2019 Stableford
1. J Turner 374
2. J Parker 32 c/b
3. L Dean 32
NTP
4/13 B Joyce
8/17 J Steele

Balls to 31 B Joyce

Wednesday 29/05/2019 Associates Barclay Shield Qualifying

Nett Winners H McConnon P Corney 99 – 26.5 – 72.50
Nett Runners Up Sue Richardson D Bailey 92-19-73

Mixed Foursomes Championships

Gross P Corney R Corney 179 ( after Play off)
Runners Up F Harriss G Stirling 179

Nett Ali J Salter J Parker 132

Saturday 25/05/2019

Saturday 25/05/19 4 person Ambrose

Gross Larry Mayne L Mayne Polanowski M Childs 63

Nett J Turner N Sculthorpe D McKibben M Brazendale 60- 7 5/8 – 52 3/8

Nett Runner Up J Steele B Dunbabbin B Joyce J Schupp 69 – 11 5/8 – 57 3/8

NTP
4/13 N culthorpe
6/15 M Childs

Super Pin B Joyce

Thursday 23/05/19 Stabkleford
1. G Stirling 35
2. R Goward 34 c/b
3. D Salter 34
4. J Turner 33
NTP
4/13 J Turner
6/15 G Stirling

Balls to 32
D Clifford M Childs
I ward

Associates 22/05/19 Annies day

Winner L Munnings 32
Runner Up D Bailey 29
Third P Jenkins 28
NTP P Jenkins

Best 9 Holes L Munnings 21

Saturday 18/05/2019

Saturday 18/05/2019b Monthly Medal

A Grade Gross G Stirling 79
A Grade Nett J Turner 82-14-68

B Grade Gross L Dean 84
B Grade Nett D Clifford 85-19-66

C Grade Gross P Armstrong 96
C Grade Nett I Ward 91-26-65

NTP
4/13 I Ward
6/15 B Polanowski
8/17 M Childs

Super Pin B Polanowski

Balls to 69 K Shutlar 68 L Mayne

Monthly Medal Winner I Ward 91-26-65

Thursday 16/05/2019 Stableford

1. J Parker 39 c/b
2. J Turner 39
3. B Joyce 36
4. R Wagner 35
5. I Ward 34
NTP
4/13 M Childs
6/15 D Clifford
8/17 D Clifford

Balls to 33
J Steele R Goward D potter

Associates 15/05/19 Monthly Medal

Winner Di Harwood 106-34-72
Runner Up F Harriss 104-27-77
Best 9 Holes D Harwood 18pts
NTP 4/13 L Munnings

Saturday 11/05/19

Saturday 11/05/20219 Foursomes Championships 2nd Round

Div 1 Gross G Stirling R Harriss 76
Div 2 Gross K Shutlar J Steele 82
Nett Winners G Kent J Turner 79-14.5-64.5

NTP
4/13 B Polanowski
6/15 G Stirling
Super Pin R Calder

Foursomes Overall

Div 1 M Childs B Polanowski 153
Div 2 K Shutlar J Steele 173

Nett M Childs B Polanowski 153-23-130

Thursdqay 09/05/2019 Stableford

1. J Parker 35 c/b
2. M Woods 35
3. D Ewart 35
4. M Lynch 33 c/b
5. G Stirling 33
NTP
4/13 R McLaren
6/15 G Stirling
8/17 M Childs

Balls to 32 R Wagner B Joyce B Polanowski

Wednesday 08/05/19 Associates Stableford

Winner J Fehlberg 35
Runner Up A J Salter 33
Best 9 A J Salter 19
NTP 2nd Shot 6/15 D Harwood

Saturday 04/05/2019

Saturday 04/05/2019 Foursome Championships

Div1 Gross M Childs B Polanowski 74

Div 2 Gross L Mayne L Mayne 90

Overall Nett B Joyce B Dunbabin 93-22.5-70.5

NTP
4/13 N Sculthorpe
6/15 R Harriss

Super Pin R Harriss

Thursday 02/05/2019 Stableford
1. K Shutlar 40
2. L Dean 35
3. M Childs 34
NTP
4/13 F VanDerKraan
6/15 O Bachinger
8/17 M Childs

Balls to 33
F Vanderkraan O Bachinger

Wednesday 01/05/2019 Associates Ambrose Charity Day

Gross Winners G Wolfe J Fehlberg P Thompson P Jenkins 37- 14.25 -22.75
Nett Winners D Bailey A Salter F Harriss 38 – 14.5 – 23.50
Nett Runners Up C Bishop F Smith H Fox 41 – 14.83 – 26.17

NTP 4th A Salter 6th D Bailey

Saturday 27/04/2019

Saturday 27/04/2019 4 ball aggregate stableford

1. M Brazendale G Kent 82
2. J Turner P Willis 66 c/b
3. B Joyce K Shutlar 66 c/b

Balls to 66 O Bachinger B McDermott

NTP
4/13 G Stirling
6/15 J Parker
8/17 J Turner

Super pin J Parker

Thursday 25/04/2019 Stableford

1. G Phillips 35 c/b
2. J Turner 35 c/b
3. M Partridge 35
4. B McDermott 34
NTP
4/13 G Phillips
6/15 G Stirling
8/17 B McDermott

Balls to 33 B Polanowski R Harriss

Saturday 20/04/19

Saturday 20/04/19 Stableford

1. R Wagner 40
2. R Farley 39
3. R Harriss 35 c/b
4. J Parker 35
5. B Adams 33 c/b
6. L Mayne 33

Balls to 33 P Sarossy

NTP
4/13 B McDermott
6/15 B McDermott
8/17 B McDermott

Super Pin B McDermott

Thursday 25/04/19 Stableford

1. R Wagner 42
2. B Adams 36
3. S Battaglene 34
4. D Ewart 31 c/b
NTP
4/13 S Battaglene
6/15 M Lynch
8/17 J Steele

Balls to 31 B Joyce J Turner

Wednesday 17/04/19 Associates 3rd Round Foursomes Championships

Nett Winners P Jenkins L Mace 98 – 26.5 – 71.5
Nett Runners Up F Harriss Di Harwood 103 – 30.5 – 72.5
Third H McConnon J Fehlberg 108 -34 -74 c/b

NTP 4/13 J Fehlberg

54 Hole Results

Gross Winners and Champions Sue Richardson D Bailey 272
Gross Runners Up P Jenkins L Mace 310

Nett Winners Sue Richardson D Bailey 272 – 58.5 – 213.5
Nett Runners Up J Fehlberg H McConnon 329 – 102 – 227

Best 9 Holes overall F Harriss D Harwood 47 – 15.5 – 31.5

Saturday 13/04/19

Saturday 13/04/19 Monthly Medal

A Garde Gross G Males 81 c/b
A Grade Nett R Farley 79-11-68

B Grade Gross R Calder 84
B Grade Nett R Kent 81-15-66

C Grade Gross K Shutlar 92
C Grade Nett B Dunbabin 95-30-65

Balls to 67 I Ward 66 P Armstrong

NTP
4/13 G Malesx
6/15 M Childs
8/17 M Childs

Super Pin I Ward

Monthly Medal Winner B Dunbabin 65

Thursday 11/04/19 Stableford
1. R Harriss 36
2. J Turner 35
3. K Daen 34
4. O Bachinger 33 c/b
NTP
4/13 M Childs
6/15 O Bachinger

Wednesday 10/04/19 Foursomes Round 2

Nett Winners F Harriss D Harwood 101-31-70
Nett Runner Up Sue Richardson D Bailey 91-19.5-70.5

Pages

Subscribe to RSS - Results